Jakie systemy ciągłego monitorowania glikemii CGM są dostępne w Polsce

Jakie systemy ciągłego monitorowania glikemii CGM są dostępne w Polsce

Co to są systemy CGM i dlaczego warto je używać przeczytasz tutaj.

W Polsce dostępne są cztery podstawowe systemy CGM

System Guardian Connect (Enlite) firmy Medtronic

czujnik podłączony jest do skóry (najczęściej brzucha, lub górnej części pośladków), wysyła informacje w czasie ciągłym do komórki (na razie iPhone, pracując nad Androidem) lub do dedykowanego urządzenia firmy Medtronic

współpracuje z najbardziej zaawansowanymi pompami Medtronica , przekazując im (w zależności od typu pompy) informację o poziomie cukru (pompa 722) , lub wymuszając zatrzymanie przy niskim (pompa VEO), lub wymuszając zatrzymanie pompy, w przypadku przewidywania, że cukier może spaść (pompa 640G)

więcej o systemie:

https://guardianconnect.pompy-medtronic.pl/

 

System Dexcom

dość podobny do Guardiana, choć nie tak powszechny, czujnik na skórze współpracuje z urządzeniem firmy Dexcom. Nie ma natomiast współpracy z którąkolwiek pompą na chwilę obecną.

link:

https://www.dexcom.com/pl-PL

 

System Eversense

nowość na Polskim rynku (od 2017 roku) i inna filozofia działania. Czujnik jest wstrzykiwany POD skórę na 6 miesięcy, na skórę naklejany jest czytnik, który wibruje przy gwałtownych zmianach cukru, informacje wysyłane są do komórki.

link:

https://www.accu-chek.pl/pl/microsites/eversense/index.html

 

System Libra

tak naprawdę nie jest to typowy CGM, tylko FGM (flash glucose monitoring)  – czujnik założony jest na ramieniu, nie przekazuje informacji w sposób ciągły do momentu, w którym przyłoży się czytnik. Do czytnika przekazywane są wtedy informacje z chwili obecnej i 8 godzin wstecz (wykres). Tak naprawdę, jeżeli przylożymy czytnik zaraz przed snem i zaraz o poranku i będziemy korzystać regularnie w ciągu dnia, będziemy mieli wykres z całej doby. W momencie przyłożenia czytnik pokazuje też trend (czy cukeir spada, czy rośnie).

Znalazły się już firmy, które produkują nakładki na Librę, zamieniające ją w system ciągłego monitorowania (nie trzeba już przykładać czujnika), np. Blucon.

Pomimo swoich wad Libra jest bardzo chętnie kupowana, ze względu na cenę, koszt Libry to około 500zł na miesiąc.

Więcej:

https://www.freestylelibre.pl/