Co to jest CGM

Co to jest CGM

CGM (ang. continous glucose monitoring), to inaczej Ciągłe monitorowanie glikemii.

Podstawowym sposobem pomiaru glukozy jest użycie glukometru. Za każdym raze konieczne jest nakłucie palca, pobranie próbki krwi i odczytanie wyniku. W przypadku systemów ciągłego monitorowania glikemii system przypięty jest na pewien czas do skóry, mierząc poziom cukru z tkanki podskórnej, w sposób ciągły, przekazując wykres poziomów glukozy z całej doby.

Co daje stosowanie urzdzenia ?

  1. Dostęp do wyniku, w każdej chwili, bez konieczności nakłuwania palca
  2. Dostęp do pomiarów z całej doby pozwala wyłapać informacje, o których możemy nie wiedzieć, stosując glukometr. Na przykład spadki cukrów każdej nocy.
  3. Bardziej zaawansowane systemy są w stanie nie tylko “krzyczeć”, jak cukier spadnie poniżej ustalone wartości, ale także przewizdzieć taki spadek i pozwolić zareagować szybciej !!! Daje to poczucie bezpieczeństwa i szansę na ograniczenie gwałtownych pików w dól, albo w górę.

Proszę sobie wyobrazić pomiar z palca 110. Dobry cukier, jesteśmy zadowoleni. A teraz proszę sobie wyobrazić pomiar 110 z dorysowanymi dwoma strzałkami w dół (cukier gwałtownie spada), lub 110 z dwoma strzałkami w górę (cukier gwałtownie rośnie). O ile więcej informacji dostajemy dzięki strzałkom i jak inaczej możemy zareagować na przyszłość (może trochę dojeść, może dać jednostkę insuliny więcej do posiłku).  Jest to kluczowa i najważniejsza funkcja CMGów w mojej ocenie – śledzenie trendu.

Czy CGM ma wady ? W mojej ocenie dwie główne

  1. Cena – koszt miesięczny to od ok. 500 do ok 1100 złotych.
  2. Opóźnienie pomiarów – cukier w systemach ciągłego monitorowania pobierany jest z tkanki podskórnej, nie krwi, dlatego przy gwałtownych wahnięciach, cukier pokazywany w CGMie, może być sprzed 15 minut i realnie może być całkiem inny.

Czy powyższe wady dyskwalifikują CGMy ? Absolutnie nie, CGM NIE ZASTĘPUJE glukometru, powinien współistnieć wraz z nim, a śledzenie trendu (strzałki), powiadamianie o zagrożeniach (przy części CGMów) oraz ocena wykresu dobowego jest nie do przecenienia. W mojej ocenie ten system jest dużo ważniejszy od decyzji peny czy pompa.

Jakie systemy CGM dostępne są w Polsce ? Przeczytaj tutaj.