Jakie systemy ciągłego monitorowania glikemii CGM są dostępne w Polsce
Co to są systemy CGM i dlaczego warto je używać przeczytasz tutaj.
W Polsce dostępne są cztery podstawowe systemy CGM
System Guardian Connect (Enlite) firmy Medtronic
czujnik podłączony jest do skóry (najczęściej brzucha, lub górnej części pośladków), wysyła informacje w czasie ciągłym do komórki (na razie iPhone, pracując nad Androidem) lub do dedykowanego urządzenia firmy Medtronic
współpracuje z najbardziej zaawansowanymi pompami Medtronica , przekazując im (w zależności od typu pompy) informację o poziomie cukru (pompa 722) , lub wymuszając zatrzymanie przy niskim (pompa VEO), lub wymuszając zatrzymanie pompy, w przypadku przewidywania, że cukier może spaść (pompa 640G)
więcej o systemie:
https://guardianconnect.pompy-medtronic.pl/
System Dexcom
dość podobny do Guardiana, choć nie tak powszechny, czujnik na skórze współpracuje z urządzeniem firmy Dexcom. Nie ma natomiast współpracy z którąkolwiek pompą na chwilę obecną.
link:
System Eversense
nowość na Polskim rynku (od 2017 roku) i inna filozofia działania. Czujnik jest wstrzykiwany POD skórę na 6 miesięcy, na skórę naklejany jest czytnik, który wibruje przy gwałtownych zmianach cukru, informacje wysyłane są do komórki.
link:
https://www.accu-chek.pl/pl/microsites/eversense/index.html
System Libra
tak naprawdę nie jest to typowy CGM, tylko FGM (flash glucose monitoring) – czujnik założony jest na ramieniu, nie przekazuje informacji w sposób ciągły do momentu, w którym przyłoży się czytnik. Do czytnika przekazywane są wtedy informacje z chwili obecnej i 8 godzin wstecz (wykres). Tak naprawdę, jeżeli przylożymy czytnik zaraz przed snem i zaraz o poranku i będziemy korzystać regularnie w ciągu dnia, będziemy mieli wykres z całej doby. W momencie przyłożenia czytnik pokazuje też trend (czy cukeir spada, czy rośnie).
Znalazły się już firmy, które produkują nakładki na Librę, zamieniające ją w system ciągłego monitorowania (nie trzeba już przykładać czujnika), np. Blucon.
Pomimo swoich wad Libra jest bardzo chętnie kupowana, ze względu na cenę, koszt Libry to około 500zł na miesiąc.
Więcej: