Cukrzyca - jak często mierzyć cukier i o jakich porach

Cukrzyca - jak często mierzyć cukier i o jakich porach

Samokontrola glikemii (pomiar cukru z palca za pomocą glukometru) jest podstawowym sposobem oceny, czy stosowane jest prawidłowe leczenie cukrzycy niezależnie, czy jest to dieta, tabletki, czy insuliny.

W zależności od rodzaju cukrzycy i intensywności leczenia, zaleca się różne pory i częstości pomiarów.

Cukrzyca typu 1 oraz wielokrotne wstrzyknięcia insuliny, niezależnie od typu cukrzycy

cytat z wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rok 2018

“…Wielokrotne (tj. co najmniej 4 × dziennie) pomiary w ciągu doby według ustalonych zasad leczenia oraz potrzeb pacjenta…”

przede wszystkim rano, przed posiłkami (żeby określić dawkę insuliny), od czasu do czasu 2 godziny po posiłkach (żey zobaczyć, czy dawka insuliy była prawidłowa), od czasu do czasu w nocy (24 lub 3), żeby sprawdzić, czy baza jest praiwdłowa, zawsze w przypadku złego samopoczucia, czy ekstremalnych sytuacjach (długotrway wysiłek, mogący doprowadzić do gwałtowanego spadku lub gwałtownego wzrostu glikemii)

Cukrzyca typu 2

  • W przypadku wielokrotnych wstrzyknięć insuliny – patrz wyżej
  • W przypadku podawania stałych dawek insuliny – 1-2 razy dziennie o różnych porach – najlepiej : przed podaniem insuliny, żeby ewentualnie zmienić dawkę, 2 godziny po posiłkach, żeby sprawdzić czy dawka insuliny była podana poprawnie, okresowo w nocy oraz w przypadku złego samopoczucia.
  • W przypadku stosowania leków doustnych

cytat z wytycznych PDT 2018

…Raz w tygodniu skrócony profil glikemii (na czczo i po głównych posiłkach), codziennie 1 badanie o różnych porach dnia…

  • W przypadku leczenia dietą

..Raz w miesiącu skrócony profil glikemii (na czczo i 2 godz. po głównych posiłkach) oraz raz w tygodniu o różnych porach dnia…”

Cukrzyca ciążowa

Pomiary wykonywane są na czczo oraz 1 godzinę (jedną, nie dwie !) po głównych posiłkach

 

Częstość pomiarów jest również zależna od tego, czy dopiero “ustawiamy” leczenie, czy cukrzyca jest wyrównana, czy sa duże wahania – ostateczny model pomiarów powinien być więc ustalony wspólnie z diabetologiem.

 

Literatura:

Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego