Jak rozpoznać cukrzycę

Jak rozpoznać cukrzycę

W Polsce 3 miliony Polaków ma cukrzycę, z czego milion o tym nie wie. Dlaczego ? Niestety (!) cukrzyca nie boli. To powoduje, że nic o chorobie nie wiem, a ona po cichu, ale konsekwentnie, zaczyna psuć organizm.

Jak sprawdzić, czy ma się cukrzycę ? Nic prostszego – wystarczy wykonać poziom cukru na czczo (z żyły, w laboratorium, nie z glukometru !).

Jeżeli glukoza jest < 100, prawdopodobieństwo cukrzycy jest na tyle małe, że następne badanie można wykonać po roku.

Jeżeli glukoza jest pomiędzy 100 – 125 – trzeba poszerzyć diagnostykę – wykonać OGTT (krzywa obciążenia glukozą). Wtedy, jeżeli cukier 2 godziny po obciążeniu > 200 mamy rozpoznanie cukrzycy. Jeżeli cukier po obciążeniu jest < 200, to uwzględniając przedział na czczo 100 – 125, lub po dwóch godzinach 140 – 200,  rozpoznajemy stan przedcukrzycowy, który wymaga wzmożonego nadzoru w przyszłości.

Jeżeli glukoza na czczo  jest > 125, trzeba wykonać ponownie poziom cukru na czczo. Druga wartość > 125 daje już pewne rozpoznanie cukrzycy.

 

UWAGA !  W przypadku kobiet w ciąży, interpretacja krzywej obciążenia glukozą jest całkiem inna. Więcej przeczytasz tutaj.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *