"Czy cukrzyca..." , czyli o co internauci pytają Google ?

"Czy cukrzyca..." , czyli o co internauci pytają Google ?

Kontynuując wątek “Czy insulina…. czyli o co internauci pytają Google”, co spotkało się z dużym zainteresowaniem czytelników, dzisiaj nowe zapytanie do Google: Czy cukrzyca

Czy cukrzyca jest wyleczalna ?

To zależy od typu cukrzycy.

Cukrzyca ciążowa – w dniu porodu, konkretnie w momencie urodzenia łożyska, cukrzyca pojawiająca się u kobiet w ciąży, znika. Jedynym, wyjątkowo rzadkim, wyjątkiem jest moment rozpoznania w ciąży cukrzycy, która była już przed ciążą, ale nikt jej nie zauważył. Dlatego właśnie 6-12 tygodni po porodzie (wytyczne na rok 2018) zaleca się wykonanie krzywej obciążenia glukozą, celem weryfikacji. Z reguły jest to formalność.

Cukrzyca t.1 – na chwilę obecną nie znamy sposobu na wyleczenie cukrzycy typu 1. Stale pojawiające się nowe typy insulin i sprzętu (ciągłe monitorowanie glikemii, pompy insulinowe) pozwalają jednak tak dobrze regulować cukrzycę, zbliżony do czasu życia pacjentów bez cukrzycy

Cukrzyca t.2 – podobnie, jak w typie pierwszym cukrzycy  – nie jest wyleczalna, ale dobrze prowadzona (mniejszym nakładem sił, niż t.1) – pozwala w pełnym zdrowiu dożyć sędziwego wieku

Czy cukrzyca jest dziedziczna ?

Tak, ale nie w 100%. Obecność cukrzycy u rodzica, lub rodziców zwiększa ryzyko cukrzycy u dziecka.

W przypadku cukrzycy t.1 – jeżeli ojciec ma Cukrzycę t.1 prawdopodobieństwo u dziecka wynosi ok 5-9%, jeżeli Matka, to jest ok 2-3%, jeżeli oboje rodzice – ok. 25%.

W przypadku cukrzycy t.2 – tutaj dane są niejednoznaczne, ponieważ zachorowanie na cukrzycę to suma wielu czynników – oprócz genetycznych to wiek, tryb życia, waga, aktywność fizyczna itp. W Polsce na cukrzycę choruje ok 3 mln osób !

Czy cukrzyca t.1 może się cofnąć.
Czy cukrzyca t.2 może się cofnąć.
Czy cukrzyca t.2 jest uleczalna ?

Na te pytania odpowiedziałem w punkcie 1.

Czy cukrzyca jest niebezpieczna ?

Źle kontrolowana cukrzyca może być niebezpieczna. Krótkofalowo może dawać ogólne osłabienie, nieleczące się zakażenia, nadmierna potliwość itp. Długofalowo przewlekłe powikłania : stopę cukrzycową, zaburzenia widzenia, uszkodzenia nerek i inne, związane z uszkodzeniem naczyń i nerwów.

Dobrze kontrolowana cukrzyca pozwala na normalne życie, z dużym prawdopodobieństwem nie dając żadnych powikłań, ale krótko, ani długofalowych.

Czy cukrzyca jest zaraźliwa ?

NIE. Nie ma takiej możliwości, żeby zarazić się od chorego cukrzycą, niezależnie od jej typu.

Czy cukrzyca ma wpływ na stawy ?

W bardzo długim okresie, przy pojawieniu się wielonarządowych powikłań, cukrzyca może wpłynąć na uszkodzenie stawów, ale nie jest to ani pierwsze, ani najważniejsze powikłanie cukrzycy.

Czy cukrzyca może powodować zawroty głowy ?

Tak, cukrzyca może powodować zawroty głowy, na wiele sposobów. Bardzo wysokie cukry, a także hipoglikemia (bardzo niskie cukry) oraz powikłania neurologiczne mogą wywołać zawroty głowy. Jeżeli u osób bez rozpoznanej cukrzycy pojawią się zawroty głowy, wykonanie glukozy na czczo z żyły (wśród innych badań) powinno być standardem.

Czy cukrzyca to choroba przewlekła ?

Tak, cukrzyca jest chorobą przewlekłą.