"Czy insulina..." czyli o co internauci pytają Google ?
Niedawno, chcąc wyszukać pewną informację na temat insuliny, zacząłem wpisywać w wyszukiwarkę frazę „Czy insulina”, w tym momencie Google pokazało podpowiedzi pytań, jak można się domyśleć, często wpisywanych w sieci. Pozwolę sobie odpowiedzieć na wszystkie z nich:
Czy insulina tuczy ?
Insulina jest hormonem anabolicznym – oznacza to, że może sprzyjać przyrostowi masy ciała, ale nie zawsze tak się dzieje. Typowym przykładem, w którym insulina „pomaga” nam bardzo przytyć są zbyt duże jej dawki. Żeby cukier za bardzo nie spadł, pacjent podjada, jak podjada, to rośnie cukier, wtedy pacjent dostrzykuje insulinę i znowu podjada, żeby cukier nie spadł. Pacjent wpada w błędne koło, a to może doprowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała.
Czy insulina jest na receptę ?
Tak – każda insulina zarejestrowana w Polsce jest na receptę. Receptę może wystawić każdy lekarz, z reguły terapię zaczyna Diabetolog, a kontynuuje Lekarz Rodzinny.
Czy insulina szkodzi ?
Insulina we właściwych dawkach potrafi zdziałać cuda, nie ma takiego poziomu cukru we krwi, z którym insulina sobie nie poradzi. Insulina w za małych dawkach po prostu nie będzie działać. Insulina w za dużych dawkach może zrobić krzywdę, poprzez zbyt agresywne zbicie cukru – hipoglikemia (za mało cukru w organizmie) potrafi być niebezpieczna dla organizmu. Dlatego właśnie terapię zaczyna się od małych dawek, stopniowo je zwiększając.
Czy insulina to białko?
Insulina jest złożona z aminokwasów, jest więc białkiem (niekiedy można spotkać się z określeniem polipeptyd)
Czy insulina może nie działać ?
Zakładając, że insulina jest podana prawidłowo – dobrze wymieszana, wcześniej leżąca w chłodnym miejscu (nie w lodówce), podana podskórnie, w prawidłowej dawce – powinna zadziałać zawsze. Jedynym wyjątkiem jest chyba ostry i niebezpieczny stan tzw. centralizacji krążenia – przy ciężkiej kwasicy ketonowej z wysokimi cukrami – brak reakcji na działanie insuliny przy złym samopoczuciu ogólnym powinien od razu skutkować pilnym kontaktem z lekarzem !
Czy insulina może zabić ?
Chyba tylko w dwóch przypadkach. 1. przy ciężkiej reakcji alergicznej na insulinę (bardzo rzadkie) 2. przy ogromnym przedawkowaniu inusliny, bez reakcji otoczenia na niski cukier – biorąc pod uwagę edukację osób, którym włącza się insulinę, są to również rzadkie przypadki.
Z pewnością rezygnacja z insuliny, jeżeli jej podawanie jest konieczne, może wyrządzić dużo więcej szkody,z powodu nieuregulowanych wysokich cukrów (ze zgonem włącznie, np. w przebiegu kwasicy ketonowej)
Czy insulina jest refundowana ?
Tak, większość typów insulin jest refundowanych, jeżeli spełnione są określone warunki. Najczęściej warunkiem bezwzględnym jest rozpoznanie cukrzycy, natomiast przy droższych, analogowych insulinach konieczne może być spełnienie warunków dodatkowych (np. brak odpowiedzi na insulinę ludzką). Każdy typ insuliny i każda cukrzyca mają trochę inne warunki i poziomy refundacji, o tym decyduje diabetolog włączający leczenie.
Czy insulina niszczy organizm ?
Pytanie zbyt ogólne, wieloletnie stosowanie insuliny może prowadzić np. do zmian w tkance podskórnej, ale brak stosowania insuliny i wysokie cukry spowodowałyby dużo więcej i dużo bardziej niebezpiecznych powikłań (uszkodzenie wzrostu, nerek, stóp, zawały, udary itp)
Czy insulina powoduje tycie ?
Patrz punkt 1. 🙂
Czy insulina Toujeo jest refundowana ?
Tak, ale pod wieloma warunkami
Są dwa poziomy refundacji (stan na Listopad 2018)
30% U pacjentów z cukrzycą t.1 oraz u pacjentów z Cukrzycą t.2, u których nie było prawidłowej odpowiedzi przy leczeniu insuliną ludzką (> 6 mcy bez właściwego wyrównania, lub ciężkie hipolgikemie
S (za darmo) – u osób powyżej 75rż, które spełniły któryś z powyższych warunków